Čo by dnes mali napísané na vizitke Cyril a Metod?

Stredajší podvečer Žilinského literárneho festivalu bol v Univerzitnej knižnici Žilinskej univerzity vyhradený vierozvestcom Cyrilovi a Metodovi.

Kto však čakal oprášenú „hodinu dejepisu“ nemohol byť spokojný, pretože rozprávanie niekdajšieho ministra medzinárodných vzťahov SR, občianskeho aktivistu a fotografa PavlaDemeša o bratoch z Thessaloník bolo všetko možné, len nie tradičné učebnicové frázy.

 

Sviežim jazykom a optikou moderného Slováka odpovedal Pavol Demeš na otázky, ktoré sa na hodinách histórie ani náboženstva bežne nekladú. (A možno práve preto zostala študovňa knižnice úplne zaplnená až do konca Demešovej prezentácie.)

 

Tak teda: Prečo sme jediný štát na svete, ktorý má v preambule ústavy odkaz na cyrilometodskú tradíciu? Prečo si práve Slováci vzali Cyrila a Metoda za svojich? Poznáme ich? Čo by mali dnes napísané na vizitke? Prečo je na Slovensku solúnskym bratom zasvätených 83 kostolov, keď v ich rodnom Grécku len jediný? Prečo je cyrilika cyrilikou? A vôbec, vymyslel ju vlastne Cyril?

 

Chcete poznať odpovede na otázky? Neskoro, mali ste prísť v stredu do knižnice!

 

Pavol Demeš štúdiu odkazu Cyrila a Metoda venoval niekoľko rokov, počas ktorých navštívil všetky miesta, kde Cyril a Metod žili a pôsobili. Vďaka tomu a vlastným fotografiám vie veľmi živo a pútavo prezentovať geniálneho filozofa, lingvistu a diplomata Konštantína a jeho brata právnika, neskôr kňaza a na sklonku života i biskupa Metoda.

 

Za všetky otázky jediná s odpoveďou.

 

Prečo teda máme v preambule ústavy odkaz na cyrilometodskú tradíciu? „ Asi preto, že Česi majú svojho Václava, Maďari zasa kráľa Štefana. My nemáme takú výraznú dejinnú postavu, ale nakoniec sme ich pretromfli, odkazujeme sa na ešte staršiu históriu – solúnskych bratov,“ s úsmevom uzatvára P. Demeš.

 

Vlasta Rafajová